هشدار در خصوص استفاده از سفره های یکبار مصرف پلاستیکی

امروزه در آشپزخانه ها,رستورانها و مراسم شادی و عزا،شاهد استفاده بی رویه از محصولات یکبارمصرف هستیم.
که به دلیل سهولت باز و جمع شدن و عدم نیاز به شستشو و ارزان بودن ، استفاده آن روز افزون شده.
سهولت جمع آوری و عدم نیاز به شستشو از فواید این محصولات است ،فارغ از سایر محصولات یکبار مصرف پلاستیکی ،در این پیام به صورت خلاصه به مضرات سفره های یکبارمصرف پلاستیکی می پردازیم.

🚨تولید این سفره ها کربن و پلیمر را با یکدیگر مخلوط کرده و در نهایت پس از انجام فرآیندی سفره یکبارمصرف تولید می‌شود که کربنات منجر به بروز مشکلاتی در معده شده و عوارض دیگری از قبیل ریزش مو، کوتاهی قد و تبعات منفی دیگری را نیز در پی دارد.
🚨👈مخرب بودن کربن به میزانی است که حتی دستگاههایی که تولید این سفره ها را انجام می دهند پس از تقریبا شش ماه نیاز به بازسازی دارند و این موضوع به دلیل ریختن کربن در این دستگاههاست و حالا باید نتیجه گرفت که سلامتی انسان را چه میزان تهدید می‌کند.
🚨👈متاسفانه تولیدکنندگان به دلیل اینکه هزینه تمام شده تولید برای آن ها کاهش یابد و در نتیجه سود بیشتری کنند از این ماده ارزان ولی خطرناک استفاده می‌کنند.
🚨👈گذاشتن نان و یا هر ماده غذایی بخصوص سبزیجات و،،،،، روی این سفره‌ها و یا تماس آن ها با دست می‌تواند این ماده مخرب را به بدن وارد کند.
🚨👈سفره های یکبار مصرف فاقد کیفیت به دلیل وجود سرب و فلزات سنگین، سلامت مردم را تهدید می کنند.
🚨👈بر اساس مستندات و تجریبات موجود سفره های یکبار مصرف متداول در بازار شامل دو نوع تک لایه از جنس پلی اتیلن و دولایه از جنس پلی اتیلن و کاغذ می باشد.

📡👈سفره هایی که فاقد کیفیت مطلوب هستند معمولا از کیفیت چاپ خوبی هم برخوردار نیستند؛ لذا مرکب نوشته‌ها روی آن به آسانی جدا شده؛ به موادی کناریشان نفوذ می‌کنند. کافی است تا مصرف کننده فقط یکبار دستش را روی این نوع سفره ها بکشد، در این صورت است که انگشتان وی حتما به دلیل  تا جدا شدن مرکب نوشته ها رنگی را از سفره شاهد باشد.

🚨👈عمل انتقال جوهر نوشته‌های سفره های نامرغوب به نان داغ، به دلیل رطوبت ایجاد شده از بخار آن ساده‌تر رخ می دهد.

🚨👈 مرکب چاپ که حاوی سرب و فلزات سنگین مثل کادمیوم و آرسنیک است در صورت تجمیع داز مدت آنها در بدن می‌تواند باعث بروز بیماری‌ها و علائمی مانند احساس خستگی یا سردرد شود.

❤👈قرار دادن نان روی سفره‌های پلاستیکی یکبار مصرف سفید یا شفاف و بدون نقش و نگار رنگی به شرط آنکه قبلا خنک شده باشد ایرادی ندارد.

🚨👈مهمترین توصیه به هموطنان عزیز، استفاده از سفره های معولی پلاستیک یا پارچه ای ، حذف سفره های یکبار مصرف و یا استفاده بسیار محدود و بدون تماس مواد غذایی با این محصولات و انداختن آن بصورت برعکس بر روی میز غذا است و حتما همه مواد غذایی را در ظرف بر روی این سفره ها قرار دهید.

دکتر کریم رضائی

Share: