کمپینی که پشت صحنه یک قانون شد | آنچه بسیاری از تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان نمی‌دانند

قانون حمایت از حقوق معلولان در واپسین روزهای سال ۹۶ تصویب و اردیبهشت ۹۷ توسط دولت ابلاغ گردید.شاید این جمله تمام اطلاعاتی باشد که بسیاری از مردم در خصوص قانون جامع حمایت از حقوق معلولان دارند، اما این همه واقعیت نیست.

تمام و کمال واقعیت روندی است که از زمان مطرح شدن تا مرحله تصویب این قانون طی شده است. واقعیتی که باید دانسته شود، تلاش های افرادی است که نه قانون نویس هستند و نه قانون گذار اما تمام دغدغه و انرژیشان را برای تحقق یک نیاز و رفع یک خلاء قانونی بزرگ انجام دادند. واقعیت مسیری است که برای اجرای این قانون در کشوری رخ داده است که سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک دچار معلولیت در آن متولد می شوند؛ اما بیش از ۱۳ سال طول می کشد که یک قانون قوی برای حمایت از حقوق معلولان تصویب شود.

در سال ۸۳ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مطرح و تصویب شد اما بدون پیش بینی اعتبارات و تعیین ردیف بودجه لازم. قانونی هم که نحوه تخصیص بودجه برای اجرای آن مشخص نشده باشد عملاً اجرایی نمی شود، این قانون هم در واقعیت اجرایی نشد. تا اینکه بعد از یازده سال در دولت یازدهم لایحه مجدداً به مجلس نهم فرستاده شد و مجلس بدون رأی‌گیری آن را به شورای نگهبان فرستاد و شورای نگهبان با گرفتن ایرادهای اصولی لایحه را برای بررسی مجدد به مجلس برگرداند.

در تاریخ دوم شهریور سال ۹۵ گروهی از معلولان در اعتراض به عدم بررسی و تصویب این لایحه در مقابل مجلس تحصن کردند که به برگزاری جلسه ای با نمایندگان مجلس و دریافت قول مساعد برای بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان منتهی شد اما یک هفته بعد این لایحه از دستور کار مجلس خارج شد اما معلولان با اراده، از پا ننشستند.

در میان بی مهری مسئولان و مجلس، بهروز مروتی، ۴۵ ساله که به دیستروفی شدید عضلانی مبتلاست تصمیم گرفت از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و اینترنت یعنی از قدرت مردم و افکار عمومی برای مطرح کردن اهمیت تصویب این قانون در زندگی معلولان کشور استفاده کند.

این معلولِ توانمند کشورمان کمپین پیگیری و تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان را توسط دوستان دارای معلولیت خود به راه انداخت و فراخوانی برای مشارکت، آگاه سازی، پیگیری و تصویب این قانون منتشر کرد.

وی همچنین با تمام نمایندگان مجلس در سراسر کشور مکاتبه و لزوم تصویب این لایحه را یادآورشد. سپس با جمع آوری امضاء و طومار اینترنتی و مکتوب در مناسبت‌ها و مراسم های مختلف کشوری شروع به رایزنی و جلب مشارکت مسئولان و مردم برای تصویب این لایحه کرد.

مروّتی که همواره خود را نگهبان کمپین و نه صرفا مدیر آن معرفی می‌کرد با ایجاد انگیزه در اعضای فعال کمپین با حضور در جشنواره مطبوعات و نشست‌های رسانه‌ای در کنار مراجعات مکرر به نمایندگان مجلس و مسئولان بهزیستی، سرانجام با تلاش گروهی توانستند مجلس و مسئولان را به سمت تصویب این قانون سوق دهند و در نهایت لایحه حمایت از حقوق معلولان اواخر سال ۹۶ به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

این فعال جامعه معلولان کشورمان پس از تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت با تغییر خط مشی کمپین خود به پیگیری، مکاتبه و تهیه گزارش از روند اجرای این قانون اقدام کرده است و در کنار دوستان دارای معلولیت از سراسر ایران و سایر دغدغه مندان این حوزه مشغول فعالیت در کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت است.

۲۶ تیر ماه سال جاری از سوی سازمان بهزیستی مراسمی برپا شد تا موفقیت تصویب این قانون جشن گرفته شود. در این مراسم خبرنگاران و تعداد زیادی از معلولان کشور نیز حضور داشتند و سؤال پرتکرار همه معلولان و خبرنگاران از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی این بود که ضمانت اجرای این قانون چیست و آیا به راستی این قانون اجرا خواهد شد؟

اما پاسخ این سؤال در دستان توانمند افرادی همچون بهروز مروّتی و همه کسانی است که با درک اهمیت مسئولیت اجتماعی برای بهتر شدن زندگی آحاد جامعه تلاش می کنند.
“مرهم” به نوبه خود از این همه ایثار و مسئولیت پذیری صمیمانه تشکر می کند و امیدوار است روزی معلولان در جایگاهی که شایسته و سزاوار آن هستند دیده شوند.
به امید آن روز … .

لازم به ذکر است: دوسال فعالیت این کمپین توسط دو مستندساز، به نام شهاب الدین شایگان و محمد سام اسدی به یک فیلم تأثیرگذار اجتماعی تبدیل شده است که در اواخر سال جاری به اکران عمومی در خواهد آمد.

شورای ترویج مسئولیت پذیری اجتماعی موسسه ملی مرهم
۱۴ مهر ۱۳۹۷

Share: