دبیرخانه درمان رایگان بیماری شکاف لب و کام در رامهرمز تشکیل شد

با مشارکت و ‌همکاری جناب آقای دکتر عبدالجلیل کلانترهرمزی، ریاست محترم هیئت مدیره موسسه ملی مرهم، دبیرخانه درمان رایگان بیماری های شکاف لب و کام در رامهرمز تشکیل شد.
امید حسین زاده، مدیر آموزش و پرورش رامهرمز در گفت‌وگو با روابط عمومی مؤسسه ملی مرهم از راه اندازی دبیرخانه درمان رایگان بیماری های شکاف لب و کام در این شهر خبر داد و اعلام کرد: ما مفتخر هستیم که استاد کلانتر هرمزی همشهری ما هستند و حضور متعدد و ارزشمندی در رامهرمز دارند.
وی ادامه داد: در بیستمین سفر پزشکان مؤسسه ملی مرهم که به شهر رامهرمز صورت گرفت، با توجه به اینکه تعدادی از بیمارانی شکاف لب و کام که توسط پزشکان مرهم جراحی شدند، دانش آموز بودند برای تشکر از تلاش های صورت گرفته خدمت دکتر کلانتر هرمزی رسیدیم و ایشان فرصت ارزشمندی را در اختیار ما قرار دادند.
حسین زاده عضویت دکتر کلانتر هرمزی در مجمع خیرین مدرسه ساز شهر رامهرمز را یکی از نتایج مهم دیدار با ایشان ذکر و عنوان کرد: نام، اعتبار و برند ایشان کمک زیادی به ما در مدرسه سازی خواهد کرد.
وی ادامه داد: در دیدار با دکتر کلانتر هرمزی پیشنهاد تشکیل «دبیرخانه درمان رایگان بیماری‌های مادرزادی شکاف لب و کام» در رامهرمز مطرح و با موافقیت ایشان این دبیرخانه تشکیل شد. اولین اقدام این دبیرخانه شناسایی تمامی دانش آموزان مبتلا به شکاف لب و کام بود که تاکنون ۲۰۴ دانش آموز با این مشکل در سرتاسر استان خوزستان شناسایی شده اند.
حسین زاده از انجام ویزیت الکترونیکی این دانش آموزان خبر داد و اظهار کرد: در حال ارسال اطلاعات و عکس های دانش آموزان دارای شکاف لب و کام به سامانه ثبت نام مؤسسه مرهم هستیم تا روند درمان آنها آغاز شود.
وی در ادامه از تأثیر فرهنگی حضور و فعالیت مؤسسه ملی مرهم در شهر رامهرمز گفت و عنوان کرد: با توجه به سفرهای دکتر کلانترهرمزی و تیم مرهم، همه مردم شهر با مشکل شکاف لب و کام و درمان پذیر بودن آن آشنا شده اند و فرهنگ لزومِ جراحی شکاف لب و کام و ناهنجاری های مادر زادی جمجمه، سر و صورت در شهر ایجاد شده است. با اقداماتی هم که در سایر شهرهای استان در حال انجام هست و تلاش های دبیرخانه درمان رایگان بیماری های شکاف لب و کام؛ قدر مسلم این فرهنگ گسترش خواهد یافت.
مدیر آموزش و پرورش رامهرمز با تأکید بر اینکه مسئله فقط مسائل فرهنگی و عدم آشنایی مردم با بیماری شکاف لب و کام نیست، بلکه مشکل اقتصادی هم موجب شده بود بسیاری از بیماران نتوانند عمل جراحی انجام دهند، گفت: با انجام اعمال جراحی رایگان شکاف لب و کام در رامهرمز در حال حاضر فقط ۴ دانش آموز با این مشکل در شهر شناسایی شده است و این در حالی است که در برخی از مناطق استان خوزستان حتی تا ۴۰ دانش آموز دچار مشکل شکاف لب و کام معرفی شده اند و این تفاوت فاحش نتیجه تلاش های دکتر کلانتر و همراهان ایشان است.
وی تصریح کرد: با اتکا به این آمار و اقدامات مؤسسه ملی مرهم می توانیم ادعا کنیم که به غیر از کودکانی که در سال های بعد ممکن است با شکاف لب و کام در این شهر به دنیا بیایند؛ دیگر هیچ شکاف لب و کام بهبود نیافته در رامهرمز و شهرستان های همجوار پیدا نمی شود.
به گزارش دریافتی از معاونت درمان موسسه ملی مرهم؛ بیست و چهارمین سفر موسسه ملی مرهم تحت سرپرستی پروفسور عبدالجلیل کلانترهرمزی جهت “به روز رسانی درمان شکاف لب و کام” از ۸ تا ۱۲ بهمن ماه سال جاری در خوزستان برگزار می گردد.

Share: