درد آشنا؛ تبلور انرژی‌های مثبت انسانی در یک وب‌سایت

مسئولیت اجتماعی تجلی عشق است به همنوع که از دل انسان‌های مهربان و متعهد سرچشمه می‌گیرد. این جوشش در سکوتِ بی ادعایی و آرامش آغاز می‌شود و سرانجام بدون اینکه کسی بتواند آن را محدود و یا مخفی کند، تبدیل می‌شود به یک الگوی رفتارِ اجتماعی، در زمانه‌ای که مادیات رنگ همه‌ی ارزش‌های انسانی را کمرنگ کرده و مبانی اخلاق انسانی را به شدت به ورطه سقوط کشانده است.

در اوج مشاهده‌ی این ناباوری‌ها، کشف و مکالمه با انسان‌هایی که به دیگران و دردهایشان می‌اندیشند و به فکر کاستن از رنج همنوعان خود هستند، بارقه‌های امیدی را در دل روشن می‌کند که هنوز می‌توان به زندگی، به مهربانی و به امید دل بست و انگیزه گرفت، انگیزه‌ای برای چرخش مجدد گردونه‌ی عشق انسانی…

یکی از این گردونه‌های عشق، یک وب‌سایت ساده اما تاثیرگذار و جامع است به نشانی www.dardashna.ir برای کسانی که در خانواده، سالمند مبتلا به دمانس یا آلزایمر دارند. یک تکیه گاه حمایتی برای پرستاری بهتر از بیمار و مراقبت بهتر همراه بیمار از خود.

مهدی صمدانی کارمند شرکت جهانی IBM هنگام بازنشستگی در شهر سن خوزه در کالیفرنیای آمریکا متوجه ابتلای همسرش به دمانس می‌شود. سابقه آکادمیک و مدیریت او باعث می‌شود تحقیقات وسیعی را برای کمک به همسرش آغاز کند و بر پایه این تحقیقات یک سیستم مراقبتی منظم را بر اساس اصول مهندسی با بکار بردن بهترین راهکارهایی که در کتاب‌ها خوانده، در تالارهای گفتگو دیده و شخصاً تجربه کرده بود بنا نهد. در این سیستم مراقبتی همه چیز بر پایه یک برنامه منظم و پویا، همراه با مشاهدات مستمر و تغییرات بر حسب نیاز، بنا شده است. همچنین با توجه به توصیه پزشک همسرش، در می یابد که مراقبِ بیمار؛ خود نیز باید سالم بماند تا بتواند به عزیزش کمک کند.

او به زادگاهش کرمان باز می‌گردد و به دلیل فقر اطلاعات موجود به زبان فارسی، تصمیم می‌گیرد تا تمام تجربیات و یافته‌هایش را در این وب‌سایت به اشتراک بگذارد.
تصمیم بزرگ او با همراهی چند دوست و پشتیبان مثل دکتر کاوه شفیعی، دکتر شهرزاد مظهری، دکتر کامبیز بهاءالدینی و دکتر نوروزیان باعث می‌شود این وب‌سایت توسط پزشکان متخصص، به عنوان مرجعی برای کسب اطلاعات لازم در این زمینه به خانواده‌ها معرفی شود. و این چنین می‌شود که عشق پاک صمدانی به همسرش از دل یک وب‌سایت به بیرون تراوش کرده و به محل تبادل تجربیات، بیان آلام و دردها و واکاری مشکلات درد آشنایانی می‌شود که از عزیزان خود مراقبت می‌کنند.

در مورد کار بزرگ او می‌توان ساعت‌ها به گفتگو نشست اما مهمتر آن است که سایر علاقه‌مندان به خدمت از صمدانی‌های عملگرا، عشق ورزیدن را بیاموزند، تحلیل کنند و برای خود الگوسازی کنند…

خروجی وب‌سایت درد آشنا، در کاهش آلام و دردها و ارتقای آگاهی‌های مراقبین بیمار می‌تواند مبنای مقایسه خوبی برای عملکرد و ارزیابی بازخورد سالیانه کاری سایر گروه‌ها باشد…

در سیاهه عملکرد سالیانه‌ای که پُر از جدول و بیلان کاری و همایش‌ها است اما در آن، جای عشق و اشتیاق، نیاز انسانی، و برآوردن نیازها خالی است.

Share: