بروزرسانی کهگیلویه و بویراحمد از ناهنجاری های شکاف کام و لب/ موسسه ملی مرهم بزرگترین گروه خیرین جراحان جهان

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد: در برنامه داریم که دو استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد را از نظر بیماری‌های ناهنجاری شکاف کام و لب پاکسازی کنیم.

 دکتر کریم رضایی گفت: موسسه ملی مرهم، سازمانی مردم نهاد است و دولتی نیست و بیش از ۹۰ پزشک متخصص و فوق تخصص و کارشناس ارشد پیراپزشکی، عضو این موسسه هستند که بیشتر در مناطق کم برخوردار فعالیت می‌کنند، تا کنون در ۲۳ شهرستان کشور خدمات ارائه داده‌اند که قرار است در بهمن ماه نیز به دزفول بروند و در آن‌جا خدمات رسانی کنند.

رضایی بیان کرد: تا کنون ۱۸ هزار نفر توسط این گروه ویزیت شده‌اند و بیش از ۱۷۰۰ عمل جراحی توسط این گروه انجام شده است. این موسسه شامل بزرگترین گروه از خیرین جراحان جهان هستند که رکورد یک روزه جهانی تعداد عمل‌های جراحی ناهنجاری‌های مادزادی را در استان ایلام شکستند.

وی افزود: در استان ایلام در یک روز بر روی ۶۲ بیمار دارای ناهنجاری مادرزادی شکاف کام و لب عمل جراحی انجام شد که این تعداد در دنیا تا کنون توسط یک تیم جراحی در یک بیمارستان انجام نشده است یک رکورد محسوب می‌شود.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در این تیم علاوه بر کارهای درمانی کارهای پیشگیری، آموزشی و بهداشتی نیز انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد پروفسور کلانتر هرمزی و فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی رئیس هیئت مدیره موسسه ملی مرهم است که پر استنادترین دانشمند ایرانی در این حوزه محسوب می‌شود.

رضایی ادامه داد: در مجموع ۹۰ نفر عضو این موسسه ملی هستند که جراحان پلاستیک، بیهوشی، طب فیزیکی و توانبخشی، ارتوپدی، چشم، پرستار و کارشناسان اتاق عمل از جمله آن‌ها است.

وی عنوان کرد: موسسه ملی سلامت مرهم جراحی‌هایی از جمله شکاف کام، شکاف لب و ناهنجاری‌های همراه تولد سر و صورت، چشم و کارهای توانبخشی را انجام می‌دهند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در برنامه داریم که دو استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد را از نظر بیماری‌های ناهنجاری شکاف کام و لب پاکسازی کنیم به نحوی که پس از پایان این سفر یک فرد نباشد که دچار این بیماری‌ها باشد. اکنون در حال شناسایی در این دو استان هستیم که در کهگیلویه و بویراحمد تا کنون ۱۵ نفر شناسایی شده‌اند.

رضایی بیان کرد: یا همه افراد را به دزفول می‌برند و یا برنامه‌ریزی می‌کنیم که در جای دیگر عمل جراحی شوند تلاش می‌کنیم بیماری با ناهنجاری مادرزادی شکاف کام و لب در استان نداشته باشیم. مردم برای اطلاعات بیشتر و یا ثبت نام می‌توانند به سایت موسسه ملی مرهم مراجعه کنند و در آن‌جا می توانند مدارک خود را بارگذاری کنند.
وی افزود: بیماران نیازمند با مراجعه به سامانه ثبت نام اینترنتی www.marhamportal.ir می توانند تا هفته اول بهمن ماه ثبت نام خود را تکمیل نمایند.
وی به سیاست‌های کلی موسسه ملی مرهم اشاره کرد و گفت: سیاست‌های کلی “مرهم” اجتماعی کردن سلامت و سهولت دسترسی مردم به خدمات سلامت و توزیع عادلانه خدمات سلامت است که تماماً بر بستر IT و با رویکرد اهدای وقت و تخصص توسط شاخص‌ترین اساتید و چهره‌های علوم پزشکی انجام می‌پذیرد.

Share: