مشهد- ایرنا- مدیر عامل مؤسسه ملی “مرهم” گفت: یک هزار و ۷۰۰ کودک مبتلا به شکاف کام و لب و ناهنجاریهای مادرزادی جمجمه و سر در کشور توسط تیم پزشکی عضو این مؤسسه به صورت رایگان جراحی شدند.

محمد علی کیانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد حاصل معاینه ۲۴ هزار کودک مبتلا به شکاف کام و لب در کشور بودند که بقیه نیز توسط تیم پزشکی عضو مؤسسه مرهم به صورت رایگان درمان شدند.
وی اظهار داشت: این مؤسسه با هدف شناسایی و درمان رایگان کودکان مبتلا به شکاف کام و لب از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را آغاز کرده است و اعضای آن تاکنون ۲۴ سفر به مناطق محروم کشور از جمله بیرجند، دزفول، گچساران، کرمانشاه، بوشهر، رامهرمز، زابل، بیجار و بندرعباس داشته است.
وی گفت: نخستین سفر برون مرزی اعضای این مؤسسه زیر نظر وزارت بهداشت و وزارت کشور به عمان انجام شد و سفر بعدی این گروه به ارمنستان خواهد بود.
کیانی افزود: مؤسسه ملی مرهم دارای ۷۰۰ عضو شامل پزشک، پرستار، ماما و سایر گروههای پزشکی است که ۲۰۰ نفر آنان پزشکان متخصص اعم از جراحان پلاستیک، متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی، فوق تخصص چشم پزشکی، بیهوشی، متخصصان آموزش و ارتقای سلامت و متخصصان فناوری اطلاعات سلامت هستند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر از هر ۶۰۰ تا ۷۰۰ تولد زنده یک نفر مبتلا به شکاف لب و به ازای هر یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۴۰۰ تولد زنده یک نفر دارای شکاف کام است.
وی گفت: بیست و پنجمین مقصد سفر پزشکان خیرخواه این مؤسسه برای درمان رایگان کودکان مبتلا به شکاف کام و لب، شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی و از ۲۸ خرداد تا اول تیر ماه امسال است.
کیانی افزود: در این سفر ۷۰ پزشک شامل پزشکان فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی، متخصصان بیهوشی، طب فیزیکی و توان بخشی، چشم پزشکی و پزشکان آموزش اجتماعی حضور دارند.

وی آدرس ثبت نام برای متقاضیان استفاده از خدمات این پزشکان را http://marhamportal.ir اعلام کرد و اظهار داشت: سایت این مؤسسه در حوزه فناوری اطلاعات سلامت اولین سایت در خاورمیانه است که به صورت اینترنتی کار ثبت نام بیماران مناطق محروم را انجام می‌دهد.
مؤسسه ملی مرهم از سال ۱۳۸۷ توسط پروفسور “عبدالجلیل کلانتر هرمزی” معروفترین دانشمند ایرانی در حوزه جراحی پلاستیک و ترمیمی با هدف درمان ناهنجاری های مادرزادی از قبیل شکاف لب و کام، جمجمه، سر و صورت فعالیت خود را در کشور آغاز کرد.
این مؤسسه در سال ۱۳۹۶ از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان شاخص ترین مؤسسه ملی ایران درحوزه سلامت انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفت.

Share: