مراسم نکوداشت ۵۰ سال خدمت صادقانه و بدون منت دکتر منوچهر دوایی استاد پیشکسوت و فرهیخته جراحی عمومی به جامعه دانشگاهی و مردم محروم کشور و حضور در جبهه‌های جنگ، دیروز با حضور شاگردان و جامعه پزشکی در سالن آمفی‌تئاتر بیمارستان امام حسین(ع) که ایشان از بنیانگذاران این بیمارستان هستند با شکوه تمام برگزار شد.

در این مراسم که بخش جراحی عمومی بیمارستان امام حسین(ع) به نام استاد دکتر منوچهر دوایی نامگذاری شد، ابتدا دکتر ایازی رئیس بخش جراحی عمومی بیمارستان امام حسین(ع) در سخنانی با تجلیل از شخصیت فرهیخته و مردمی دکتر منوچهر دوایی گفت: شادروان دکتر قریب همیشه می‌گفت اگر پزشک هستی دیگر متعلق به خودت نیستی و اگر متعلق به خودت هستی دیگر پزشک نیستی بر اساس همین گفته دکتر دوایی واقعاً پزشکی مردمی و متعلق به مردم هستند.
وی اضافه کرد: دکتر دوایی تمامی عمر خویش را چه در جبهه‌های جنگ و چه در گوشه گوشه کشور در خدمت به مردم گذراندند و تجلیل از ایشان، تجلیل از خدمات صادقانه ایشان است.
دکتر ایازی افزود: ما با نامگذاری بخش جراحی بیمارستان امام حسین(ع) به نام استاد دکتر دوایی خواستیم به دانشجویان و طالبان علم امروز بگوییم که نام انسان‌های بزرگ که منشأ خدمات بزرگ هستند، از یادها نمی‌رود و همیشه در یادها باقی خواهد ماند.

دکتر دوایی الگوی جامعه پزشکی
دکتر پیروی مدیر گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم در سخنانی از تمامی دست‌اندرکاران این مراسم نکوداشت به خاطر تجلیل از سمبول اخلاق و متانت تشکر کرد.
وی تأکید کرد: ما از استاد دوایی نه به خاطر این که یک شخصیت علمی هستند تجلیل می‌کنیم که ایشان از این بابت نیازی به تجلیل ندارند، بلکه تجلیل ما از استاد به خاطر مردمی بودن و در خدمت مردم بودن است.
دکتر پیروی با اشاره به این که ما باید بیشتر دلمان به حال خودمان بسوزد تأکید کرد: مهمترین معضلی که ما در حال حاضر با آن مواجه هستیم، بحران هویتی است که دچار شده‌ایم، خصوصاً در جوانان ما بیشتر دیده می‌شود.
مدیر گروه جراحی عمومی و پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: آموزش پزشکی به خصوص با توجه به این که بهترین نخبه‌های ما وارد این رشته می‌شوند و ما می‌خواهیم به آنان آموزش بدهیم با مشکل بزرگ تغییر ارزش‌ها در آنان مواجه شده‌ایم.
دانشجو در حال حاضر نگاهش به تخصص و درس نسبت به سابق نگاه دیگری است و آن نگاه توسعه‌ای است که در غرب مطرح می‌شود که نهایت آن مادیات است.
وی اضافه کرد: برخی از دانشجویان ما از ابتدای ورود به دانشگاه به دنبال مادیات هستند که علت آن تغییر ارزش‌ها و نگاه جوانان ما به ارزش‌ها و توجه به نگاه غربی است.
دکتر پیروی تأکید کرد: در این شرایط بحرانی ما نیاز به الگو داریم. استاد دوایی یکی از این الگوها است که ما باید به دانشجویان معرفی کنیم، ما استادانی چون دکتر قریب و استاد قره‌خانی کم داریم و در آینده شاید دکتر دوایی را دیگر نداشته باشیم، بنابراین نکوداشت و بزرگداشت استادانی چون دکتر دوایی این را به ما می‌گوید که آن‌ها الگوهای مناسب و درخوری برای پزشکان و دانشجویان ما هستند. چرا که برجستگی‌ بزرگ ایشان علاوه بر تبحر در مباحث علمی در بحث اخلاق و انسان دوستی است و ما خیلی خوشحال هستیم که ایشان الگوی جامعه پزشکی ما هستند. مدیر گروه جراحی و پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: خیلی‌ها خوب حرف می‌زنند و کتاب درباره اخلاق می‌نویسند اما عمل دیگری دارند اما استاد دوایی از چهره‌هایی هستند که حرف و عمل ایشان یکی بود و امیدواریم مبلغ خوبی برای تداوم راه ایشان باشیم.
دکتر پیروی افزود: توصیه من به دوستان و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این است که وقتی خیلی خسته می‌شوند و طاقتشان کم می‌شود به استاد دوایی نگاه کنند که چگونه در مقابل سختی‌ها ایستادند و خم به ابرو نیاوردند تا امروز برای ما الگو باشند.

یاد استاد
بنابر همین گزارش دکتر محمدرضا ابراهیمی به نمایندگی از تمامی رزیدنت‌های بیمارستان امام حسین شعر زیر را به نام یاد استاد در وصف استاد دوایی قرائت کرد.

چون دهم من شرح حالت ای عزیز؟
وان خصال با کمالت‌ ای عزیز؟
حق رحمان را تو نیکو بنده‌ای
زنده‌ای و زنده‌ای و زنده‌ای
اسوه خلق حسن، ای اوستاد
مرغ خوشخوان چمن، ای اوستاد
مهربانی با تو معنا می‌شود
جان همه غرق تمنّا می‌شود
شد اسیر نرمشت دیو غرور
کبر و خودخواهی به پای تو چو مور
ای تبسّم‌های تو روح شفا
هر کلامت دردمندان را دوا
هرکسی در هر کجا درمانده است
حضرت شافی سوی تو رانده است
هیچکس غیر از ادب از تو بدید؟
جز دعای زیر لب از تو شنید؟
کاملی و هم مکمّل گشته‌ای
پیرو راه «مزمّل» گشته‌ای
بهر تکمیل نفوس رهروان
خون دل خوردی و قدت شد کمان
این تو و این جمله شاگردان تو
جان ما جانا همه قربان تو
ای فدای سینه سینائیت
چهره مینو، دل مینائیت
پیش از این هم گفته‌ام با این بیان
در شبی در محفلی با دوستان
پیر این مجلس «دوایی» نام او
ما همه مست میی از جام او
نام زیبای دوایی تا ابد
روح بر جسم پزشکی می‌دمد
ای «رضا» پایان شعرت شد چنین
خاتم طب را دوایی شد نگین
اوستادی نیست با لفظ و کلام
اوستادی «عشق» باشد والسلام

استاد دوایی سخنران دیگر این مراسم بود که وقتی پشت میکروفون رفت مورد استقبال شدید شرکت کنندگان در این مراسم قرار گرفت، استاد دوایی با اظهار تشکر از شرکت کنندگان در این مراسم گفت: من از حاضرین که قدم رنجه فرمودند و قدم بر روی چشم من گذاشتند و در این مراسم با عظمت که عظمت آن نه به خاطر من که به خاطر عظمت شما است حاضر شدید، تشکر می‌کنم و دست فرد، فرد شما را می‌بوسم و بر چشم خود می‌نهم. وی افزود: شما از رده‌های مختلف جامعه پزشکی و درمانی کشور هستید که در بیمارستان‌ها مشغول به خدمت هستید از پرسنل و کارگران در بخش‌ها هستید که هرگاه به شما می‌رسیدم تلاش می‌کردم در زودتر سلام کردن به شما کوشا باشم و کسانی که در این بیمارستان مقدس مشغول به خدمت هستید یا بازنشسته شده‌اید حضور معنوی شما باعث تسلی خاطر من است.

استاد دوایی اضافه کرد: ما در بیمارستانی هستیم که نام مقدس امام حسین(ع) را بر پیشانی خود دارد و امیدوارم لطف و رحمت امام حسین(ع) شامل حال همه شما بشود. وی افزود: من از جناب آقای دکتر پیروی که از سالیان دور در نظام پزشکی با ایشان بودیم و از سر لطفی که به من داشتند به من می‌گفتند در کنگره‌ها سخنرانی کنم و هم اکنون هم به عنوان مدیر گروه جراحی و پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول خدمت هستند و سال‌ها هم سمت رئیس این دانشگاه را داشتند، از هیات رئیسه دانشگاه که در این مراسم حضور یافته‌اند، از تمامی استادان بزرگوار که در بیمارستان امام حسین(ع) حضور دارند و به مردم نیازمند خدمت می‌کنند، از همکاران خودم در بخش جراحی بیمارستان امام حسین(ع) و در رأس آن‌ها دکتر ایازی دوست عزیزم که در ساختن بخش جراحی بیمارستان امام حسین(ع) با نهایت محبت و تمامی توان کوشش کردند، جناب دکتر طریقت وزیر پیشین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واقعاً و از صمیم قلب تشکر می‌کنم و این قدردانی و تشکر که شما از من کردید متعلق به من و متعلق به یک فرد نیست، بلکه این متعلق به تمامی کسانی است که از صبح که از خانه بیرون می‌آیند صادقانه درصدد خدمت به مردم و محرومان هستند.
وی افزود: این تشکر برای دکتر شهریار رحمانی، دکتر پرویز صالحی که در خارج هستند و دکتر لواسانی و امثال این‌ها است، برای من نیست، این تشکر برای یک اصل است. آن هم این است که این تشکر و قدردانی برای کسانی است که صادقانه به مردم خدمت می‌کنند.
استاد دوایی اضافه کرد: پزشکی نه فارغ‌التحصیل دارد و نه بازنشستگی دارد بلکه یک کوشش مستمر است. من ۴۴ نسل فارغ‌التحصیل پزشکی و تخصصی داشته‌ام و بارها و بارها سوگند پزشکی را خوانده‌ام و همراه فارغ‌التحصیلان اشک از چشم ما خارج می‌شد، چون صادقانه این سوگند را می‌خوردیم.
وی افزود: هم اکنون تمامی فارغ‌التحصیلان این بخش به عنوان یک یل در کشور حضور دارند و خوشبختانه از ملاطفت و مردانگی هم برخوردار هستند، اما ما در این بیمارستان داغ استاد فرهیخته محمد فودازی را هم دیدیم که واقعاً یک نخبه بودند و با تمامی وجود به مردم خدمت می‌کردند و این داغ تا آخر عمر بردل ما باقی خواهد ماند.
وی افزود: من از تمامی کسانی که قدم روی چشم ما گذاشتند، تشکر می‌کنم به‌خصوص از دکتر ایازی بزرگوار با تمام فضائلی که دارند. نکته‌ای که عزیزان من باید به آن توجه کنند این است که بخش جراحی عمومی عبارت از ستون فقرات و رکن پزشکی است و در تمامی تخصص‌ها این جراحی است که به عنوان پایه وجود دارد، ما جراحانی را تربیت کردیم که بتوانند به مردم کمک کنند. به نظر من جراح خوب جراحی است که چشمانی چون عقاب و دلی چون شیر و دستی پرملاطفت چون یک کدبانو داشته باشد و این تعریف یک متخصص جراح عمومی است.
وی در پایان از دکتر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تشکر کرد و خواستار توفیقات مستمر برای خدمت به خلق خدا توسط ایشان شد.

سخنان سیدمحمود دعایی
سیدمحمود دعایی نماینده ولی فقیه و سرپرست روزنامه اطلاعات هم با اعلام این‌که بر خود واجب دیدم که در این مراسم حضور پیدا کنم و از نزدیک دست استاد دوایی را ببوسم. آقای دعایی به خاطرات خود درباره خدمت بی‌ریا و صادقانه استاد دوایی به مردم اشاره کرد و افزود: من برای اولین‌بار که با استاد دوایی آشنا شدم مربوط به رزمنده‌ای از خانواده شهدا بود که آسیب دیده بود و ضرورت داشت که استاد وی را جراحی کنند و جراحی ایشان هم سخت و پیچیده بود و من برای نخستین‌ بار برای معالجه این بیمار ایشان را دیدم و دست استاد را بوسیدم. وی افزود: در این دیدار ایشان نیز خاطره‌ای نقل کردند که من به عنوان روحانی احساس شرم کردم. استاد از خوابی گفتند که به ایشان الهام یا مکاشفه شده بود و از آن به این نتیجه‌گیری رسیده بودند که باید راهی نو را در پیش بگیرند و ایشان به خاطر فروتنی این مسأله را مطرح نکرده‌اند.
دعایی با اشاره به این‌که مرسوم است که در مراسم تجلیل از بزرگان هدایایی هم وجود داشته باشد، افزود: من مدت ۳۳ سال است که در مؤسسه اطلاعات مشغول به خدمت هستم اما دو اقدام را باقیا‌الصالحات خود می‌دانم. یکی کتاب فضیلت‌های فراموش شده درباره دانشمند شهیر مرحوم حسینعلی راشد است، راشد از شخصیت‌های علمی بسیار خدوم و دانشمندی بود که بعد از انقلاب هم شهید مطهری اصرار داشتند که سخنرانی‌های ایشان از صدا و سیما پخش شود، اما کسی که ریاست وقت صدا و سیما را داشت مقاومت کرد و می‌گفت برای پخش سخنرانی‌ها خط قرمزی داریم و آن هم این است که کسانی که در زمان اعتصاب با صدا و سیما همکاری کرده‌اند، حق ندارند بعد از انقلاب در صدا و سیما حضور داشته باشند، این در حالی بود که شادروان راشد در آن زمان نابینا شده بودند و نمی‌توانستند در صدا و سیما حضور یابند، اما مسئولین وقت با پخش نوار سخنرانی‌های ایشان بدون اذن و اطلاع ایشان سوءاستفاده کرده و می‌خواستند تبلیغات کنند که ایشان با نظام شاهنشاهی هستند.
دعایی اضافه کرد: پدر ایشان مرحوم شیخ عباس تربتی است که فردی دانشمند بود و راشد هم فردی دانشمند و فیلسوف بود که گزافه نمی‌گفت.
کتاب فضیلت‌های فراموش شده در روزنامه اطلاعات چاپ شد و امروز من این افتخار رادارم که این کتاب را به ایشان (دکتر دوایی) تقدیم کنم.
دعایی دومین هدیه خود را چاپ کتاب ظهور و سقوط سلطنت پهلوی ذکر کرد و افزود: این کتاب توسط فردوست نوشته شده و به دلایل مختلف بسیاری از حقایق را نوشته است.
وی افزود: اثر دیگری که خدمت ایشان تقدیم خواهم کرد شرح مثنوی معنوی است که هم‌اکنون به چاپ چهلم رسیده است.
دعایی در پایان گفت: بسیار خوشحال هستم که در مراسم قدردانی یک فضیلت مجسم یعنی دکتر دوایی حضور داشتم.
سخنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دکتر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم در سخنانی گفت: بزرگی استاد دوایی به حدی است که تمامی بزرگان جامعه پزشکی در این مراسم شرکت کرده‌اند و ما هم وظیفه خودمان می‌دانیم که از این استاد قدردانی کنیم.
وی افزود: دانشگاه شهید بهشتی توانایی بسیار بالایی دارد و استاد دوایی یکی از نمونه‌های این بزرگی است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: استاد دوایی سه شاخصه بزرگ دارند که کمتر افرادی دارای آن هستند. از نظر علمی ایشان جزء سرآمدان این رشته هستند و تمامی شاگردان و بیماران ایشان به آن اذعان دارند.
وی افزود: شاخصه بعدی خصوصیات اخلاقی و فردی ایشان است که سرآمد همه شاخص‌ها است، استاد بسیار با پشتکار هستند و وظیفه ما این است که از ایشان تجلیل کنیم و آن را الگو قرار دهیم و شاخصه بعدی ایشان حضور در مسایل اجتماعی به خصوص حضور در جنگ تحمیلی است، استاد خدمات بسیار ارزنده‌ای در جبهه‌ها داشتند که شاید نخواهند بگویند اما من شاهد بخش‌هایی از آن بوده‌ام.
دکتر پیوندی تأکید کرد: الگو قرار دادن این استاد نمونه باعث تکریم علم و منزلت و تداوم آن توسط دیگران خواهد شد و امیدواریم دانشگاه بتواند از تجربیات این استادان استفاده کرده و چراغ راه مسئولین باشد.
دکتر پیوندی در پایان گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به این افراد افتخار می‌کند و ما وظیفه داریم که از خدمات آنان تجلیل و قدرشناسی کنیم و امیدواریم امروز روزی با عظمت برای دانشگاه باشد.
شایان ذکر است که در پایان این مراسم با حضور استاد دوایی و شرکت‌کنندگان در این مراسم بخش جراحی عمومی بیمارستان امام حسین(ع) که به تازگی بازسازی شده و به نام دکتر منوچهر دوایی نامگذاری شده است، افتتاح شد. در این مراسم همچنین واحد مهارت‌های بالینی که در بخش جراحی عمومی استاد دوایی ساخته شده و به نام مرحوم دکتر محمد فودازی نامگذاری شده است توسط استاد دکتر دوایی و همسر و فرزند مرحوم دکتر فودازی و سایر شرکت‌کنندگان در این مراسم به بهره‌برداری رسید.

به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی