به ‌منظور تشویق و ترغیب فعالان فرهنگی تأثیرگذار در ارتقاء و توسعه امور فرهنگی و ایجاد خلاقیت، الگوسازی برای آثار ارزشمند فرهنگی و همچنین مشارکت در اعتلای سطح فرهنگِ دانشگاهیان و در راستای سیاست‌ها و اهداف فرهنگی، اولین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران با شعار ترویج فرهنگ دانشگاهی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی در راستای تحقق دانشگاه اخلاق محور و مسئولیت‌پذیر، با معرفی برگزیدگان و با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس و دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی این دانشگاه و جمعی از مسئولان وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دانشگاه تهران و دانشجویان، اساتید و اعضای هیئت علمی، عصر چهارشنبه ۸ آذر، در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران، برگزار شد. در این جشنواره، کانون دانشجویی سلامت اجتماعی مرهم مقام اول اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت پذیری اجتماعی را از نماد آموزش عالی ایران کسب نمود.

در این مراسم، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران با اشاره به نقش فرهنگ در دانشگاه و جامعه، گفت: با توجه به اهمیت مسئله فرهنگ در جامعه، دانشگاه تهران همیشه در جهت ارتقا فرهنگی حرکت می‌کند زیرا ارتقاء فرهنگ جامعه در گرو عملکرد دانشگاه‌ها است.
رئیس دانشگاه تهران در اختتامیه جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران، گفت: جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران رویداد مهمی است که با حضور فعال دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد. این رویدادهای جمعی نشان از عملکرد دانشگاه تهران دارد که همیشه در چنین رخدادهایی حضور خوبی داشته است.
دکتر نیلی در خصوص اهمیت فرهنگ، افزود: فرهنگ خمیر مایه هر دستاورد در جامعه است و نقش تعیین کننده در هر جامعه را بر عهده دارد. البته تعریف از فرهنگ زیاد است و به عقیده صاحب نظران هیچ کدام از آن ها جامع و مانع نیست. فرهنگ دربرگیرنده همه وجوهات زندگی ما است. حتی وقتی به فرد یا جامعه ای بی‌فرهنگ می گوییم اشاره درستی نکرده‌ایم. احتمالا منظورمان این بوده است که فرهنگ در آن فرد یا آن جامعه خوب و قابل تامل نمی باشد.
رئیس دانشگاه تهران، تصریح کرد: نباید بین فرهنگ، آموزش و پژوهش در دانشگاه مرزبندی باشد همه این‌ها باید با یکدیگر باشند و کسی هم که در این دانشگاه تحصیل می‌کند باید در همه زمینه‌ها سرآمد باشد.

رئیس دانشگاه تهران، اضافه کرد: رسالت دانشگاه ارتقاء فرهنگ جامعه و فرهنگ عمومی است و اگر دانشگاه را فرهنگ‌ساز بدانیم حرف اشتباهی نزده‌ایم. دانشگاه تهران به دلیل قدرت اثر بخشی می‌تواند با ارتقاء فرهنگ تاثیر گسترده‌ای در جامعه بگذارد و تا به امروز این رسالت را انجام داده است.
وی بیان کرد: توجه به نیاز دانشجویان در حوزه فرهنگ باید اولویت باشد و این به معنای عدم توجه به حوزه فرهنگ و نیاز فرهنگی کارکنان و اعضای هیئت علمی و در مجموع کل دانشگاه نیست. همه حوزه ها باید مورد توجه قرار بگیرند.
دکتر نیلی در پایان ضمن تقدیر از ابتکار عمل معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، یادآورشد: نباید مرزی میان فرهنگ و تحصیل در دانشگاه وجود داشته باشد.
پیش از سخنان رئیس دانشگاه تهران، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه، ضمن قدردانی از مشارکت دانشجویان در برگزار جشنواره فرهنگ، گفت: دانشگاه تهران قطعا در حوزه فرهنگ حرف های زیادی برای گفتن دارد بنابراین ما موظف هستیم این میراث بزرگ فرهنگی را در دانشگاه تهران پاس بداریم.
وی ادامه داد: امروز چه ما بخواهیم یا نخواهیم دانشگاه تهران، نهادی بالاتر از یک نهاد آموزشی صرف در کشور محسوب می شود و نقش و سهم دانشگاه تهران در فرهنگ جامعه غیر قابل انکار است.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران، افزود: امروز بیش از هر زمان دیگر دانشگاه ها و دانشجویان ما نیازمند نشاط و امید هستند و فرهنگ و هنر عناصری حیاتی برای ایجاد این امید، نشاط و سرزندگی در دانشگاه های ما محسوب می شوند.

دکتر سرسنگی در ادامه، گزارشی را از برگزاری این جشنواره ارائه کرد و گفت: این جشنواره با هدف تجمیع جشنواره‌های فرهنگی در زمینه‌های مختلف شکل گرفت و توانستیم امسال جشنواره فرهنگ را به صورت متمرکز و در حوزه‌های مختلف از جمله انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی، نشریات، ایده‌های برتر فرهنگی، پژوهش‌های مرتبط با فرهنگ دانشگاهی، تولیدات فرهنگی دانشگاهیان و تقدیر از کارشناسان و مدیران فرهنگی برتر برگزار کنیم.
وی بیان کرد: در بخش تولیدات فرهنگی ۲۲۵ در بخش ایده‌های برتر فرهخنگی ۴۵ اثر، در بخش پایان نامه‌ها و پژوهش‌های فرهنگی ۷ اثر، در بخش کانون ها ۳۳ اثر، در بخش نشریات دانشجویی ۱۱۲ اثربه دبیرخانه جشنواره واصل شد. در مجموع ۵۱۶ اثر از ۱۴۰۵ دانشجو به این دبیرخانه ارسال شد و طی آمار دریافتی حدود ۶۵۰۰ دانشجو در جشنواره فرهنگ مشارکت کردند.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران، با اشاره به نقش دانشجویان در برگزاری این جشنواره اضافه کرد: اصرار و رویکرد ما استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی بوده و اعتقاد ما براین است که باید از ظرفیت‌های دانشجویی استفاده کنیم.
در این مراسم که اجرای آن را کورش سلیمانی برعهده داشت، گروه موسیقی نهفت از کانون دانش پژوهان با آسیب بینایی دانشگاه تهران و کانون موسیقی دانشگاه تهران به اجرای قطعاتی پرداختند.

همچنین، برگزیدگان نخستین جشنواره فرهنگ به شرح زیر اعلام شد و از آنها تقدیر به عمل آمد.
کانون های برتر در حوزه نگاه ویژه به ترتیب:
کانون سلامت اجتماعی مرهم باشگاه دانشجویان رتبه اول،
کانون دانش ‌پژوهان با آسیب بینایی باشگاه دانشجویان رتبه دوم،
کانون امام علی (ع) باشگاه دانشجویان رتبه دوم مشترک،
کانون هلال احمر باشگاه دانشجویان رتبه سوم،
کانون کارآفرینی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی سوم مشترک،
در بخش انجمن‌های علمی دانشجویی در ۶ حوزه کارآفرینی، ارتباط با جامعه، آموزش، تولید علم، بین الملل و آزاد علوم انسانی، انجمن‌های علمی دانشجویی مهندسی مکانیک، مهندسی مکانیک بیوسیستم، فیزیک، علوم مهندسی، محیط زیست، فیزیک، معماری، مهندسی شیمی، باستان شناسی، نمایش، محیط زیست، پویش ملی بیابان، جنگل‌داری و اقتصاد جنگل، جامعه‌شناسی، زبان و ادبیات فارسی و علوم سیاسی برتر و برگزیده شناخته شدند.
در بخش نشریات دانشجویی؛ پژوهان، شیل، مراقبت، دنا، شهرت، سره، پندار، سپیدار، کسب و کار و کارآفرینی، دریچه، زیست سپهر نشریات برگزیده و شایسته تقدیر شناخته شدند.
در بخش آثار و تولیدات فرهنگی و هنری دانشگاهیان؛ صادق سراجی، گلشن قدمی و صیاد شیخی برگزیده و شایسته تقدیر شناخته شدند.
در بخش گرافیک و هنرهای دستی و سنتی ایرانی؛ هما تقی دودانگه، کامل قلی پور، اصغر عاشوری و الهام خوش خبری برگزیده و شایسته تقدیر معرفی شدند.
در بخش داستان؛ زهرا موسوی موحد برگزیده و فرشته علیجانی شایسته تقدیر شناخته شدند.
در بخش شعر (دانشجویان)؛ محمد حسن محقق، محمدحسن ارجمندی و شعر (کارکنان)، علی خیری و ابراهیم حسن زاده و بخش شعر (هیات علمی)، دکتر زهرا محمدی نفرات برتر شناخته شدند.
در بخش موسیقی؛ خانم دکتر آذین موحد، سپهر سراجی و احسان ا… عبایی و در بخش فیلم، محمدحسن ارجمندی و مجتبی اله مرادی به عنوان نفرات برتر اعلام شدند.
در بخش مقاله؛ میکائیل رسول زاده، سحر جعفری، جمال خانی و علیرضا عرب، محمد توکل، ایمان عرفان‌منش و آذر مرتضوی به عنوان نفرات برتر معرفی شدند.
در بخش ایده‌های برتر فرهنگی- دانشجویان؛ فاطمه نوازی و مجتبی شیخ و در بخش ایده‌های برتر فرهنگی- کارکنان و هیات علمی اصغر طارمیان و محمد حسینخانی به عنوان نفرات برتر معرفی شدند.
در بخش پایان‌نامه برتر دانشجویی؛ مهدی حسینی دهاقانی، احسان سلطانی‌نژاد و نیلوفر سلکی شایسته تقدیر شناخته شدند.
و در بخش کارشناسان و مدیران برتر فرهنگی؛ از دکتر علیرضا باهنر، دکتر حسین میرسعید قاضی، فاطمه عرب، مهدی تجلی، زهره محمدقلی زاده و پوران پاکزاد منش تقدیر به عمل آمد.
گفتنی است، بیانیه هیئت داوران نیز توسط علی حمیدیان قرائت شد.
چهارشنبه، ۸ آذر ۱۳۹۶
۷۸۵الف/

به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی