دکتر محمدمهدی گلمکانی در یادداشتی، تشکیل معاونت امور اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را منشا خیر و برکت برای نظام سلامت کشور دانست.

دکتر محمدمهدی گلمکانی، عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور و دبیر هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ نوشت:
«اقدامی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای ساختارمند کردن دو موضوع محوری و مهم نظام سلامت کشور، یعنی مشارکت‌های اجتماعی و همکاری‌های بین‌بخشی، با تشکیل معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، انجام داد، می‌تواند منشا برکت و خیر برای نظام سلامت کشور باشد.

همان طور که خبرگان و متخصصان نظام سلامت، اذعان دارند، ۷۵ درصد عوامل موثر بر سلامت را عوامل اجتماعی، تشکیل می‌دهند به همین دلیل، مهم است که برای هدایت و جهت‌دهی این عوامل به سمت بهبود، نظام سلامت، ساختاری را طراحی کند تا بتواند از این ظرفیت‌ها بهره لازم را برد.

در سال‌های گذشته، این مباحث بیشتر قائم به افراد بوده تا به ساختار، لذا در مقاطعی بحث‌های مربوط به مشارکت و همکاری‌های بین‌بخشی پررنگ می‌شد و اولویت پیدا می‌کرد و در مقاطعی، مباحث مربوط به مشارکت‌های اجتماعی و همکاری‌های بین‌بخشی، تحت الشعاع موضوعات دیگر قرار می‌گرفت.

از سوی دیگر، تشکیل معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، منطبق با توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت، شکل گرفته‌ است که در آن بحث مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، مشارکت‌های آگاهانه مردم، همکاری‌های بین بخشی ،عدالت در سلامت و استفاده از همه ظرفیت‌های خارج از مدیریت مستقیم، بخش بهداشت و درمان در آن، مورد لحاظ قرار گرفته‌ است.

به نظر می‌رسد، این الگو (تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت) می‌تواند، مدلی مناسب برای تکمیل و تداوم طرح تحول سلامت و همچنین الگویی مطلوب، برای نظام‌های سلامت منطقه و دنیا باشد.

امیدواریم، معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های تخصصی و علمی بتواند برای تحقق اهداف و ماموریت‌های مربوط موفق و پایدار باشد».

به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی